DEVİASYON AMELİYATI HAKKINDA MERAK EDİLENLER

 • Deviasyon nedir?

Burnun orta bölmesini oluşturan kıkırdak ve kemik yapıdan oluşan septumun eğriliğine verilen addır.

 • Deviasyon ameliyatı sonrası çok ağrım olur mu? Tampon ne kadar kalır burnumda? 

Artık günümüzde, cerrahi tekniklerin gelişimi sayesinde,  deviasyon ameliyatı hasta için zahmetli ve ağrılı bir ameliyat olmaktan çıkmıştır. Endoskop denilen optik kameralar eşliğinde sadece burun içinde çalışılarak yapılan bu ameliyatlarda,  hastaların ameliyat olmaya karar verme aşamasında genellikle en çok çekindikleri konu olan burun içi tamponu konulmamakta ya da hasta taburcu edilene kadar geçici ince tamponlar konulabilmektedir (kanama oranı ve riskinin daha fazla olduğu konka yani burun etine cerrahi girişim, vb. ek müdahalelerde tampon konulması gerekebilir) . 

 • Deviasyon ameliyatı sonrası gözlerim morarıp şişecek mi?

Septoplasti yani deviasyon ameliyatı, sadece burun içi kıkırdak ve kemiklerini ilgilendiren bir ameliyattır. Bu nedenle normalde gözlerinizde morarma ya da şişme olması beklenmez. Ancak bu ameliyat Rinoplasti yani burun estetiği ile birlikte uygulanırsa, burun dış kemiğine de yapılacak müdahale nedeniyle göz etrafı derialtı bölgesine kan sızmasına bağlı bir miktar  morarma ve şişlikler görülebilmektedir.  

 • Deviasyon ameliyatı sonrası hastanede kaç gün yatarım?

Kalp hastalığı, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kanama bozukluğu vb. ameliyat sonrası takip edilmesi gereken ek bir sağlık sorununuz yoksa, herhangi bir komplikasyon (beklenenden fazla  kanama, vb.) gelişmedikçe normalde ameliyat sonrası 3-4 saatlik bir gözlem yeterlidir, o geceyi hastanede geçirmeniz gerekmemektedir.    

 • Deviasyon ameliyatından sonra kaç gün işe/okula gidemem?

Tek başına deviasyon ameliyatı olmuşsanız (burun estetiği de yapılmamışsa) genellikle 3 günlük bir dinlenme süresi yeterlidir.

 • Ameliyattan ne kadar süre sonra burnumdan nefes almaya başlarım?

Ameliyat sonrası burun içinde oluşan şişlikler, kabuk ve pıhtılar nedeniyle ilk 2 hafta burnunuz eskisinden bile daha tıkalı olabilir. Doktorunuz sizi bu dönemde sık olarak kontrole çağırıp bu kabukları temizleyecektir. Size de evde bu kabukları nasıl yumuşatıp bir dereceye kadar temizleyebileceğinizi öğretecektir. 2. haftadan sonra yavaş yavaş burnunuz açılmaya başlayacaktır. Yara iyileşmesi, ister beninizi aldırın ister büyük bir karın ameliyatı geçirin, kişinin ırksal özellikleri, sigara-alkol tüketimi olup olmaması, şeker hastalığı vb. ek bir sağlık sorunu olup olmaması ve dokunun yarayı tamir etme potansiyeline göre büyük değişkenlik göstermekle birlikte, %90′nı 6. ayda, %100′ü ise 2. yılda gerçekleşir. Hele hele yıllarca uykuda ağzından nefes alıp vermeye alışmış bir kişinin ameliyattan hemen 1-2 gün sonra burun solunumuna geçmesi beklenemez. Kişinin bu alışkanlığını değiştirmesi genellikle en az 1 yılı almaktadır. 

 • Bu ameliyatın riskleri nelerdir?

Deviasyon ameliyatının muhtemel risklerini şöyle sınıflandırabiliriz:

 1. Kanama: İlk iki gün burnunuzdan önce kırmızı, sonra pembe renkli az miktarda sızıntı şeklinde akıntı olabilir. Operasyon sonrası kanama gelişip bunun durdurulması için bir müdahale ve hatta kan nakli yapılması çok nadiren görülebilir. Ancak yoğun ve kesilmeyen, kırmızı renkli ve bol miktarda kanama olması durumunda gerekli müdahale (tamponun yenilenmesi, kanayan damarın ameliyathane şartlarında yakılması  vb.) yapılacaktır. Ameliyattan 10 gün önceden itibaren aspirin veya herhangi bir nonsteroid anti-inflamatuar gruba giren(bazı ağrı kesiciler) ilaç almış olmanız kanama riskini artırır. Ameliyat öncesi almış olduğunuz tüm ilaçları doktorunuza belirtmeniz gerekmektedir. Hipertansiyonu (yüksek kan basıncı hastalığı) olan kimselerde eğer tansiyon kontrol altında değilse operasyon sırasında veya sonrasında kanama görülebilir.
 2. Enfeksiyon: Her cerrahi müdahalede olduğu gibi bu ameliyatta da enfeksiyon oluşma ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle doktorunuz ameliyat sırasında başlattığı antibiyotik uygulamasına sonrasında da devam edecektir. Artan ağız kokusu, genizde ve boğazda rahatsızlık hissi ve geç ortaya çıkan kanamalar enfeksiyon belirtisi olabilir. Genellikle antibiyotik dozunun düzenlenmesi veya varsa tamponlarınızın erken çıkarılması iyileşme sağlar.
 3. Ağrı ve şişlik : Ameliyattan sonra genellikle konmuşsa burun içi tamponlarının varlığı nedeniyle burunda dolgunluk hissi, başağrısı, burun orta bölmesinin özellikle üst çeneye yakın kemik kısımları çıkarıldıysa üst dişlerinize vuran ağrılarınız olabilir. Bu nedenle doktorunuz tarafından size ameliyattan sonraki birkaç gün  kullanılmak üzere ağrı kesici verilecektir. Bu ameliyat burun içinden yapıldığı için burun dışında herhangi bir şişlik olma ihtimali düşüktür. Ameliyattan çıktıktan sonra, ameliyata bağlı şişmeleri en aza indirmek ve kanama riskinizi  ve ağrılarınızı azaltmak  için, odanıza geçtiğiniz andan itibaren, hemşirenizin gösterdiği   şekilde, saat başlarında 10 dakika kadar süreyle burun ve gözler üstüne, beze sarılmış buz uygulaması yapılacaktır. Bu uygulamaya 48 saat kadar devam etmeniz önerilir. Ayrıca yine bu süre zarfında yarı oturur pozisyonda yatıp başınızın yüksekte olmasına dikkat ediniz.
 4. Sineşi (septum ile burnun kanlanması ve nemlenmesini sağlayan burun yan duvarlarında bulunan konka denen çıkıntılar arasındaki yapışma): Bu ameliyat sonrasında karşılaşılabilecek sorunların başında gelmektedir. Özellikle pansumanlara düzenli gelmeyenler ve burun içindeki biriken kabukların temizlenmesi için burun yıkama işlemini düzenli yapmayanlarda görülmektedir. Bu nedenle doktorunuzun kontrol önerilerine uymanız önemlidir. Sineşi durumunda hastada tekrar burun tıkanıklığı ortaya çıkmaktadır. Tedavisinde, yapışan kısımlar lokal anestezi altında açılarak septum ile konka arasında  tekrar yapışmayı önleyici özel maddeler konmaktadır.
 5. Septumda delik (perforasyon) oluşması: Ameliyat sonrasında septumdaki yetersiz iyileşme sonucu oluşmaktadır. Özellikle şeker hastalarında, sigara kullananlarda, burnuyla oynama alışkanlığı  olanlarda ve yanlış bir alışkanlık olarak devamlı burun açıcı sprey kullananlarda oluşma olasılığı daha yüksektir. Bu durum bazen kişide burunda ıslık sesi, horlama, burunda kabuklanma, kötü koku ve sık kanama şikayetlerine yol açabileceği gibi hiçbir sorun da yaratmayabilir. Tedavisi, deliği kapatıcı özel ameliyatlar veya protez uygulamaları şeklindedir.  
 6. Alerjik reaksiyonlar:  Ameliyatınız sırasında veya sonrasında doktorunuzun reçete ettiği ilaçlara ya da kullanılan dikişlere karşı bölgesel veya sistemik alerjik reaksiyonlar gelişebilir ve ek tedaviler gerektirebilir. Bunları önceden bilmek mümkün değildir. Bu nedenle ameliyatınız öncesinde, bildiğiniz alerjik reaksiyonlarınız varsa mutlaka doktorunuza belirtmeniz gerekmektedir.
 7. Anestezi: Hem lokal hem de genel anestezi bazı riskler içerir. Bu tüm  cerrahi anestezi ve sedasyon işlemleri için geçerli bir ifadedir. Anestezi’ye bağlı riskler ve bilgilendirme ile ilgili anesteziyi uygulayacak Anestezi Uzmanı hekiminiz ile görüşmeniz önemlidir.

Comments are closed.